Normiranje in čas izdelave

Za obstoj in konkurenčnost na trgu je potrebno v svoji proizvodnji razviti dober sistem, kateri vpliva na zmanjšanje stroškov, odpravo izgub in povečanje produktivnosti v proizvodnji. Pozorni moremo biti na razvoj izdelka in da se pri istih stroških proizvede še več. Produktivnost je možno dvigniti, le če nadziramo delovne procese in proizvodne postopke.Čas v proizvodnji nam omogoča planirati in voditi proizvodnjo, kapacitete, zasedenost strojev in delavcev, izdelati kalkulacije, poiskati notranje rezerve, izračun osebnih dohodkov zaposlenih in obvladovanje zalog. Izračunan čas v katerem je narejena določena operacija (več faz=operacija) ali celotni izdelek, je za organizacijo strošek in to se imenuje norma. Za izračun norme je potrebno posneti čas izdelave izdelka, ugotoviti izgube in postaviti realni čas izdelave, glede na človeški faktor, razpoložljivost in pretočnost proizvodnih sredstev in procesov.Norme je potrebno določiti po določenih metodah in tehnikah.V kolikor norme in spremembe ne : določamo po strokovnih metodah, nadziramo, korigiramo, vzdržujemo, usklajujemo z dejanskim stanjem v proizvodnji; lahko norma hitro postane samo element določanja osebnih dohodkov, osnova za slabo izkoriščenost delovnega časa in za nedisciplino. Delavci s kombiniranjem ur in delovnih nalogov sami določajo doseganje norm, količino dela in posredno s tem tudi svoje osebne dohodke. Pomen določanja norm je v industriji zelo velik in se razlikujejo od serije kosov, avtomatizacije strojev, vrste proizvodnje, velikost podjetja, organiziranost,..
Cilji
Med potekom seminarja se bodo udeleženci seznanili s teoretičnimi izhodišči za snemanje in analiziranje časa, predvsem pa se bodo s praktičnim delom usposobili za samostojno normiranje in analiziranjem časa proizvodnje.
Namen
Seminar je namenjen vsem tehnologom, normircem, vodjem oddelkov, podjetnikom, obrtnikom - skratka vsem, ki se ukvarjajo s časi izdelave.
Kompetence
organizacija dela, metoda MTO, REFA, SDD
KLIKNITE TUKAJ IN ZAHTEVAJTE PONUDBO!
Vsebina
Pojem norme in normiranja.
Načini določanja norme.
Pregled časov.
Ocena prizadevnosti.
Merjenje časa (osnove kronometriranja) .
Metode določanja zastojev in časovnih izgub pri delu (REFA, MTO, SDD).
Sestavni elementi časa izdelave in norme:
določanje koeficientov (utrujenosti oziroma napora pri delu, stanje okolice...),
izračun normalnega časa,
izračun stvarnega časa,
izračun časa izdelave,
izračun norme,
izračun časa za izdelavo naročila oziroma serije.
Določanje časov izdelave.
Vsak udeleženec dobi ustrezno gradivo